اعتیاد و وابستگی به سکس و رابطه جنسی !

اعتیاد جنسی, معتاد به رابطه جنسی ,وابستگی به رابطه جنسی
رایج‌ترین روش برای درمان اعتیاد جنسی درمان شناختی رفتاری است. دلیل این امر این است که درمانگران شناختی رفتاری موقعیت‌هایی را که در آن افراد وسوسه می‌شوند تا رفتار اعتیادی خود را نشان دهند شناسایی کرده و در ادامه سعی می‌کنند تا رفتارهایی را جایگزین کنند تا افراد بتوانند با موقعیت‌های پیش رو منطبق شده و رفتار سازگارتر و کارآمدتری را نشان دهند.

اعتیاد به رابطه جنسی (هایپرسکشوالیتی)

اعتیاد جنسی یکی از خطرناک ترین اعتیادهایی است که تابه حال شناخته شده است.این اعتیاد مانند انواع اعتیادهای دیگر، تأثیر منفی بر مغز انسان دارد و مغز را معتاد می کند. ولی خیلی از مردم از این موضوع اطلاع کافی ندارند و حتی باور ندارند که یک اعتیاد به نام اعتیاد جنسی وجود دارد. دلیل آن این است که در اعتیاد به مواد مخدر، فرد باید ماده ای از بیرون از خودش تهیه کرده و آن را مصرف کند و در نگاه عوام، چون او به یک “ماده مخدر” وابسته شده است، به و معتاد میگویند. ولی در اعتیاد جنسی، ماده مخدری که استفاده می شود، شهوت و نیروی جنسی منحرف شده است. چون شهوت در وجود ما قرار دارد (برای بقای نسل)، خیلی ها فکر می کنند که سوءاستفاده از آن، اعتیاد محسوب نمی شود.

اعتیاد به ارتباط جنسی اغلب زنان و مردان را به یک اندازه مبتلا میسازد. از نشانه های عمومی اعتیاد به رابطه جنسی میتواند این باشد که در فرد معتاد به رابطه جنسی نیاز به برانگیختگی جنسی جای نیاز به صمیمت را می گیرد. همانطور که گفته شد در این بیماری، یک الگوی وسوسه و اجبار به برقراری رابطهٔ جنسی وجود دارد که در آن روابط جنسی منجر به تخریب های زیادی در زمینه های کاری، خانوادگی و عزت نفس، می گردند.

هنگامی که از شما رفتار جنسی ناشی از یک اجبار درونی سر بزند عموما زندگی شما را بصورتی منفی تحت تاثیر قرار می دهد. دقیقا همینجا است که درخواست کمک و مشاوره معنای واقعی خود را پیدا می کند.

در این اختلال نوعی کنجکاوی جنسی وجود دارد که در وجود انسان امری طبیعی است. همین کنجکاوی است که باعث می شود افراد با شکل درست رابطه جنسی آشنا شده و بتوانند در زندگی مشترک وظائف و مسئولیت های خود را انجام دهد. حال اگر این کنجکاوی طبیعی افزایش بیش از حد داشته باشد باید بدانید در معرض یک بحران به نام اعتیاد جنسی قرار دارید که ابتلا به آن می تواند خسارت های غیر قابل جبران به دنبال داشته باشد. امکانات تقویت این اعتیاد جنسی هم در محیط اطراف به طور ملموس وجود دارد. به عنوان مثال فرد مجبور می شود در فضای مجازی تنها به دنبال مطالب و تصاویری باشد که محتوای جنسی بیشتری وارد ذهن او کند.

این یعنی کنجکاوی ساده و اولیه در خصوص مسائل جنسی تبدیل به یک عادت مخرب شده و فردی که عادت زیاد به چیزی پیدا میکند معتاد به آن چیز می شود. در عین حال همین جستجوی پرولع برای محتوای جنسی می تواند به عنوان یک دستگاه سنجشگر عمل می کند و شما میزان فرو رفتن خود را در ورطه اعتیاد جنسی اندازه گیری کرده و برای حل این بحران به مشاور مراجعه کنید. زیرا در ابتدا یک جویندۀ ساده مضامین جنسی در فضای مجازی بوده اید و اکنون به یک میدان دار فعال تبدیل شده اید. پس قطعا در حال پیشروی در منطقه اعتیاد جنسی هستید.

انکار اعتیاد جنسی

بعضی دیگر از معتادان جنسی، از قبول اینکه معتاد هستند سرباز می زنند و اعتیاد جنسی خود را انکار می کنند. برخی از توجیهاتی که این افراد ارائه می کنند این ها هستند:

 • من مشکلی ندارم فقط ازنظر جنسی خیلی گرم و هات هستم
 • من خیلی هم سالمم چون میل جنسی قوی ای دارم
 • درسته به زنم خیانت کردم ولی عوضش خیلی به اون خانمه محبت کردم، خیلی تنها و بی کس بود!
 • با این زندگی سخت و با این مشکلات سنگین، حق من نیست که گاهی زیرآبی برم؟ زن و بچه ام هم که نمیدونن!
 • همه دارند این کار رو می کنند، من نکنم بقیه می کنند!!
 • من تقصیر ندارم، خود اون آقا/خانم ازم خواست باهاش رابطه داشته باشم
 • الآن همه دنیا دارند عشق وحال می کنند، به من که رسید بد شد

 

و توجیهات شدیدتری از این قبیل:

 • شماها خودتون عرضه دختربازی/پسر بازی ندارید بعد هی به من گیر میدید!
 • خود ارضایی نیاز طبیعی هر انسانیه، همه این کار رو می کنند ( حکایت کافر همه را به کیش خود پندارد)
 • من همونقدر که برای دوست دختر/دوست پسرم وقت می گذارم برای همسر خودم هم وقت می گذارم!!
 • این رابطه مخفیانه، من رو آروم میکنه و باعث میشه رابطه ام با همسرم بهتر بشه!

تمامی موارد بالا توجیهاتی هستند که فرد معتاد جنسی ارائه می کند تا صورت مسئله را پاک کند و از درمان فرار کند. این توجیهات در حالی است که با همه این زرنگ بازی ها، خود فرد معتاد جنسی در اعماق درون خود از این شرایط رنج می برد و آرزو می کند ای کاش می توانست رها شود و مثل بقیه مردم یک زندگی سالم داشته باشد.

چه مشکلات فراوانی که برای فرد معتاد جنسی در جامعه، محیط کار، خانواده و … پیش می آید که باعث شرمساری و آبروریزی او می شود، ولی او نمی تواند به تنهایی این اعتیاد وحشتناک را ترک کند.

درمان ها :

رایج ترین روش برای درمان اعتیاد جنسی درمان شناختی رفتاری است. دلیل این امر این است که درمانگران شناختی رفتاری موقعیت هایی را که در آن افراد وسوسه می شوند تا رفتار اعتیادی خود را نشان دهند شناسایی کرده و در ادامه سعی می کنند تا رفتارهایی را جایگزین کنند تا افراد بتوانند با موقعیت های پیش رو منطبق شده و رفتار سازگارتر و کارآمدتری را نشان دهند. خانواده درمانی نیزیکی از راه های اصلی برای درمان اعتیاد جنسی به شمار می رود. از آن جا که ارتباطات انسانی و روابط مهم ترین معیار سلامت روانی برای افراد است، می توان خشم و ناراحتی از اوضاع خانوادگی را معیاری برای سلامت روان در نظر گرفت و با کار کردن بر روی گره های آن به تدریج مشکل فرد را حل کرد. بنابراین مراجعه به موقع به پزشک و تشخیص زود هنگام و اقدام برای درمان آن می تواند به شما کمک بیشتری بکند. تکیه بر اراده خودتان برای مقابله با این رفتار های جنسی ممکن است موفقیت آمیز نباشد، زیرا که در برخی موارد این اختلال بسیار قدرتمند می شود.

ارسال دیدگاه